Maryborough Clay Target Club - Main Menu:

Maryborough Clay Target Club Photo Album 2009
(Click on thumbnails to view images, 'Back' to return)

1960s - 1980s - 1990s - 2001-2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2010

December 18th
Christmas Shoot
Annual High Gun trophies
presented by Patron
Doc Paul Anderson

AA Grade
Kevin Perkins

A Grade
Ken Greensill

B Grade
Shaun Hubert

C Grade
Ted Turton
Everyone won - here are some of the grade top scorers - trophies presented by President Trev
Very Important People
Our hard-working Ladies -
Sharon Hubert, Jan Wyatt, Elsie Osborne, Josie Chizzotti, Kaye Shaw and Fay Dowse.
Candid Camera

October 25th
Trophies presented by President Trev and Mrs Betty King presents the trophies in memory of Darrell in the Darrell King Memorial Handicap

AA Grade High Gun
Irvine Wynyard

A Grade High Gun
Ken Greensill and Steve Whitehead tie

B Grade High Gun
Shaun Hubert

C Grade High Gun
Brad Murphy

AA Cash Divide
Greg Matthews and Neil Berry 25/25

A Cash Divide
Mac McGregor, Steve Whitehead, Andy Wood 25/25

B Cash Divide
Trev Cecil and Shaun Hubert 25/25

C Cash Divide
Wayne Schefe 24

AA Grade 25 DB
Kev Perkins and Grahame Noffke decide to split after no end to a long shootoff

A Grade 25 DB
Gerry Chizzotti

AA Grade 25 PS
Dave Nicholson

A Grade 25 PS
Steve Whitehead

B Grade 25 PS
Malcolm Zipf

C Grade 25 PS
Brad Murphy

Darrell King Memorial HC
1st Brad Murphy

Darrell King Memorial HC
2nd Shaun Hubert

Darrell King Memorial HC
3rd Wayne Schefe

September 27th - Heritage City Shoot and Masters Games
Trophies presented by President Trev - the Maryborough Masters event was run in conjunction with the 50 PS Patrons Championship with medals awarded in each grade in the age groups 35-49, 50-64 and over 65.


Grahame Noffke
Overall High Gun
AA 1st in 50 PS CS
AA 1st 15 pr DR
Gold Masters Medal


Irvine Wynyard
AA Grade High Gun
AA 2nd 50 PS CS

Steve Whitehead
A Grade High Gun
A 1st 15 pr DR
Gold Masters Medal

Shaun Hubert
B Grade High Gun
B 1st 15 pr DR

Brad Murphy
C Grade High Gun
C 2nd 50 PS CS
Carswell Handicap 3rd
C 2nd 15 pr DR
Gold Masters Medal

Linda McGregor
Ladies High Gun
Ladies 50 PS CS
Handicap First
Gold Masters Medal

Geoff Bryant
Veterans High Gun
Veteran in 50 PS CS
Gold Masters Medal
and won the ammo raffle

AA Grade Cash
Rob Rehbein and
Grahame Noffke

A Grade Cash
Steve Whitehead
Malcom Zipf
Andy Wood

B Grade Cash
Dick Osborne
Ric Cleminson
Bill Stolberg


George Christensen
C Grade Cash
C 1st in 15 pr DR
Silver Masters Medal


Ken Greensill
A 1st in 50 PS CS

Dick Osborne
B 1st in 50 PS CS
Gold Masters Medal

Martin Kroezen
C 1st in 50 PS CS
Gold Masters Medal

Tim Gardner
A 2nd in 50 PS CS

Brian Morrissy
B 2nd in 50 PS CS
Silver Masters Medal

R Cleminson
Handicap 2nd
Bronze masters Medal

Bill Stolberg
Handicap 4th

Rob Rehbein
AA 2nd in 15 pr DR

Kaye Rehbein
A 2nd in 15 pr DR

Ivan Mapp
B 2nd in 15 pr DR
Silver Masters Medal

Jack Zaric
Silver Masters Medal

W Schefe
Bronze Masters Medal

Peter Shaw
Gold Masters Medal

Greg Matthews
Silver Masters Medal

Ross Anderson
Silver Masters Medal

Gerry Chizzotti
Gold Masters Medal

Kevin Perkins
Silver Masters Medal

Malcolm Zipf
Bronze Masters Medal

Maryborough Masters
Medallists

 

August 23rd

AA Grade High Gun
Rob Rehbein

A Grade High Gun
Ross Anderson

B Grade High Gun
Shaun Hubert

C Grade High Gun
Brad Murphy

25 DB Cash - AA Grade
Greg Matthews, Rob Rehbein, Irvine Wynyard

25 DB Cash
A Grade
Kaye Rehbein

25 DB Cash - B Grade
Shaun Hubert, Stephen Bell, Dick Osborne, Brian Charteris

25 DB Cash - C Grade
Brad Murphy

50 DB Championship
Overall
Greg Matthews


50 DB Championship
AA Grade
Kevin Perkins


50 DB Championship
A Grade
Wal Durre


50 DB Championship
B Grade
Linda McGregor


50 DB Championship
C Grade
Brad Murphy

25 DB Handicap
First
Gerry Chizzotti

25 DB Handicap
Second
Shaun Hubert

25 DB Handicap
Third
Irvine Wynyard

And Linda McGregor won the jackpot

July 26th
Fraser Coast 75 pr Double Rise Championship
President Trev presents the trophies

Overall
Glenn Wyatt

AA Grade 1st
Rob Rehbein

A Grade 1st Wal Durre
B Grade 1st Trev Cecil

C Grade 1st
George Christensen

AA Grade 2nd
Steve Whitehead

A Grade 2nd
Malcolm Zipf

B Grade 2nd
Dick Osborne

C Grade 2nd
Ken Stevenson

Ladies High Gun
Kaye Rehbein

Veteran High Gun
Neil Berry

July 19th Inter-Club
Leo Cao, President of FCSC & Trev Cecil, President of MCTC present the trophies. FCSC were the winning team but there's always next year!

Leo Cao accepts the trophy from Trev Cecil

Overall for MCTC
Glenn Wyatt

1st for MCTC
Shaun Hubert

2nd for MCTC
Giulio Sartore

3rd for MCTC
Trev Cecil

1st for FCSC
Tom Golding

2nd for FCSC
Barry Philo

3rd for FCSC
Brian Franks

FCSC Encouragement Award - Zac Brewster

Andy Wood

Gerry Chizzotti

Glenn Wyatt

Giulio Sartore

Ken Stevenson

Linda McGregor

Mac McGregor

Malcolm Zipf

Martin Kroezen

Peter Lewis

Shaun Hubert

Trev Cecil

MCTC team

Winning FCSC team

June 28th Continental Carnival
President Trev presents the trophies. (Missing winners had to leave for a long drive home and were absent at the presentations)
25 DB Continental Cash

A Grade
Ross Anderson

B Grade
Trev Cecil and Dick Osborne

C Grade
Allan Jeynes
SEZ 25 DB Continental C'ship

Overall
Daryl Stevens

AA Grade 1st
Greg Matthews

B Grade 1st
Kaye Rehbein

C Grade 1st
Brad Murphy

A Grade 2nd
Paul Rosconi

B Grade 2nd
Shaun Hubert
SEZ 25 SB Continental C'ship

Overall
Rob Dean

AA Grade 1st
Irvine Wynyard

A Grade 1st
Frank Robinson

B Grade 1st
Harry Dean

C Grade 1st Allan Jeynes

B Grade 2nd
Graham Rudd

C Grade 2nd
Martin Kroezen
SEZ 25 PS Continental C'ship

Overall
Daryl Stevens

AA Grade 1st
Rob Rehbein

A Grade 1st
Frank Robinson

B Grade 1st
Dick Osborne

C Grade 1st
Allan Jeynes

AA Grade 2nd
Glenn Wyatt

B Grade 2nd
Shaun Hubert

C Grade 2nd
Brad Murphy
High Guns

Overall
Rob Rehbein

AA Grade
Rob Dean

A Grade
Frank Robinson

B Grade & Veteran
Dick Osborne

C Grade
Allan Jeynes

Ladies
Kaye Rehbein
and some of the action......

June 20th/21st Central Burnett Two Day
Linda and Mac McGregor, Greg Matthews and Malcolm Zipf attended -
the only success for MCTC was Zippy, winning the 30 tgt Handicap and
A Grade in the 30 tgt Medley - well done

Thanks to Linda for the photo


May 23rd and 24th - Annual Two Day Shoot
Trophies mainly presented by Paul Smith, Sales Manager of Jack Casey Motor Centre, sponsor of the 50 DB Championship in conjunction with Two Tone Electronics

Overall High Gun
John Maxwell

AA Grade High Gun
Scott Trafford

A Grade High Gun
Ken Greensill

B Grade and Ladies High Gun
Kaye Rehbein

C Grade High Gun
Ric Cleminson

Veteran High Gun
Bill Weedon

Junior High Gun
Shaun Hubert
25 DB Graded Metreage won by Shaun Hubert with the only possible.

First
Shaun Hubert

Second
G Mason

Third
Dave (Nicho) Nicholson

Fourth
Scott Trafford

Fifth
Peter Smith
50 DB Championship sponsored by Jack Casey Motor Centre & Two Tone Electronics

Overall
John Maxwell

AA Grade 1st
Ray Collinson

A Grade 1st
Tracey Harker

B Grade 1st
Paul Strange

C Grade 1st
R Cleminson

AA Grade 2nd
Paul Anderson

A Grade 2nd
Ken Greensill

B Grade 2nd
Kaye Rehbein
25 DB Championship sponsored by The Carriers Arms Hotel-Motel

Overall
Ray Collinson

AA Grade 1st
Glenn Wyatt

A Grade 1st
G Mason

C Grade 1st
R Cleminson
2nd G Leahy Absent

AA Grade 2nd
Wes Humphries

A Grade 2nd
Barry Power


B Grade 2nd
Shaun Hubert
1st Beth Zillman absent


C Grade 2nd
Brad Murphy

25 PS CS sponsored by TravelScene-American Express & Richardson & Wrench Hervey Bay - trophies presented by sponsor and President Trevor Cecil

Overall
Scott Trafford

AA Grade 1st
Neil Berry

A Grade 1st
Steve Turner

B Grade 1st
Graham Rudd

C Grade 1st
Ric Cleminson

AA Grade 2nd
Rob Rehbein

A Grade 2nd
Barry Power

B Grade 2nd
Kaye Rehbein

C Grade 2nd
Brad Murphy
Commonwealth Mixed Targets Championship, trophies presented by secretary Holly

Overall
John Maxwell

AA Grade 1st
Dave (Nicho) Nicholson
(2nd Irvine Wynyard)

A Grade 2nd
Ken Greensill
(1st Tracey Harker)

B Grade 2nd
Kaye Rehbein
(1st Peter Lewis)

C Grade 2nd
Brad Murphy
(1st B Hodgens)
25 DR CS sponsored by Bob's Bridgestone Tyre Centres and presented by President Trevor Cecil

Overall
John Maxwell

AA Grade 1st
Dave (Nicho) Nicholson

A Grade 1st
Malcolm Zipf

B Grade 1st
Paul Strange

C Grade 1st
B Hodgens

AA Grade 2nd
Wes Humphries

A Grade 2nd
Frank Robinson

B Grade 2nd and Ladies Trophy
Kaye Rehbein

C Grade 2nd
Ted Turton


Veteran
Neil Berry


Junior
Shaun Hubert

The most important people - our canteen ladies, Josie Chizzotti, Elsie Osborne, Sharon Hubert, Kaye Shaw and Dot Cullum

May State Carnival Townsville
Veteran Team High Gun winner Neil Berry
with ACTA President John Mack (Thanks for the photo Wilma)
The winning Paw Paw team included our own Doc Paul
and Linda McGregor, and Doc's daughter Emily who is
now a member of Tamworth

April 26th Trophies presented by Vice-President Ken Greensill

AA Grade Cash
Glenn Wyatt, Kevin Perkins and Jeff Nash

A Grade Cash
Gerry Chizzotti

B Grade Cash
Shaun Hubert

C Grade Cash
Brad Murphy

Anzac Trans-Tasman 50 DB PS
Overall Neil Berry

AA Grade 1st
Paul Anderson

AA Grade 2nd
Irvine Wynyard

A Grade 1st
Ross Anderson

A Grade 2nd
Ken Greensill

B Grade 1st
Brian Morrissy

B Grade 2nd
Gino Sergiacomi

C Grade 1st
Brad Murphy

C Grade 2nd
Nick Kupics

Handicap 1st
Irvine Wynyard

Handicap 2nd
Greg Matthews

Handicap 3rd
Steve Whitehead

AA High Gun
Irvine Wynyard

A High Gun
Ross Anderson

B High Gun
Brian Morrissy

C High Gun
Brad Murphy

Overworked Shoot Secretary
Phil Wyatt

Rob Rehbein

Jeff Nash

Irvine Wynyard

Steve Whitehead

Greg Matthews - concentration pays

April - Nationals at Roma
Congratulations to Neil Berry - Veteran High Gun,
and to the Queensland team for winning 'best presented team'
- very smart they look too.
Thank you to Wilma Berry for the photos

Veteran High Gun
Neil Berry

Veteran Team

Queensland Team

March 22nd
President Trev presents the trophies.
Thanks to Brad Murphy for donating the Wide Bay Capricorn hats

AA Grade High Gun
Glenn Wyatt

A High Grade Gun
Malcolm Zipf

B Grade High Gun
Todd Olsen

C Grade High Gun
Ted Turton

The cash was spread a bit thin in AA Grade, shared by Irvine Wynyard, Steve Whitehead, Greg Matthews, Glenn Wyatt and Doc Paul

A Grade Cash Divide
Gerry Chizzotti

B Grade Cash Divide
Todd Olsen

C Grade Cash Divide
George Christensen & Greg Ferguson

Single Barrel C'ship
AA and Overall
Irvine Wynyard

Single Barrel C'ship
A Grade
Ross Anderson

Single Barrel C'ship
B Grade
Shaun Hubert

Single Barrel C'ship
C Grade
George Christensen

Double Barrel
AA Grade
Kevin Perkins

Double Barrel
A Grade
Malcolm Zipf

Double Barrel
B Grade
Shaun Hubert

Double Barrel
C Grade
Ted Turton

Handicap
First
Glenn Wyatt

Handicap
Second
Todd Olsen

Handicap
Third
Linda McGregor

Kevin Perkins

Wal Durrre

Rob Rehbein

Greg Matthews

March - New Zealand Nationals
Congratulations Neil Berry!
Wins - Double Rise 47/50, Triples Championship 124/125, Single Barrel 49/50, Points 149/150. Super Vets High Gun 438/450.
(Super Veteran is over 70 and over 20 competitors in that category. 398 competitors in all)
Thanks to Wilma for the photos.

Veteran and Super Veteran High Guns

Super Veteran, Junior and Veteran in the Points

Super Veteran and Veteran in the Single Barrel

Lady, Veteran, Junior and Super Veteran in the Triples

February 22nd - Heritage City One Day Shoot - trophies presented by President Trevor Cecil
High Guns

Overall
Greg Matthews

AA Grade
Paul Anderson

A Grade
Ross Anderson

B Grade
Dick Osborne


C Grade
Alan Jeynes


Ladies
Kaye Rehbein


Veteran
Dick Osborne

Junior
Shaun Hubert
50 DB Heritage City
Championship

Overall
Dave Nicholson

AA Grade 1st
Irvine Wynyard

A Grade 1st
Ross Anderson

B Grade 1st
Stephen Bell

C Grade 1st
G Christensen

AA Grade 2nd
Paul Anderson

A Grade 2nd
Gerry Chizzotti

B Grade 2nd
Dick Osborne

C Grade 2nd
Ted Turton
Peter Anderson Points - trophies presented by sponsor and patron Dr Paul Anderson in memory of his father Peter.

Overall
Greg Matthews

AA Grade 1st
Irvine Wynyard
AA Grade 2nd
Paul Anderson

A Grade 1st
Ken Greensill

B Grade 1st
Kaye Rehbein

C Grade 1st
Alan Jeynes

A Grade 2nd
Graham Rudd

B Grade 2nd
Dick Osborne

C Grade 2nd
Martin Kroezen
SB Championship

Overall
Paul Anderson

AA Grade 1st
Greg Matthews

A Grade 1st
Tim Gardner

B Grade 1st
Kaye Rehbein

C Grade 1st
Alan Jeynes

AA Grade 2nd
Irvine Wynyard

A Grade 2nd
Gerry Chizzotti

 

B Grade 2nd
Linda McGregor
(busy taking these photos)


C Grade 2nd
Martin Kroezen
Dr Championship

Overall
Glenn Wyatt

AA Grade 1st
Kevin Perkins

A Grade 1st
Ross Anderson

B Grade 1st
Stephen Bell

C Grade 1st
Alan Jeynes

AA Grade 2nd
Paul Anderson

A Grade 2nd
Graham Rudd

B Grade 2nd
Dick Osborne

C Grade 2nd
G Christensen

January 25th
Our first shoot for the year was held in hot, humid conditions and everybody steamed. Trophies presented by President Trev Cecil.

AA High Gun and
AA Continental
Irvine Wynyard

A High Gun and
A DB Cash
Ken Greensill

B High Gun and
B Points
Trev Cecil

C High Gun and
C in Points & Continental
Alan Jeynes

AA DB Cash shared by
Rob Rehbein and
Steve Whitehead

B Grade DB Cash shared by Kaye Rehbein and
Trev Cecil

C Grade Cash
Martin Kroezen

AA Points 75/75
Kevin Perkins

A Grade Points
Tim Gardner

Harry Walker Memorial Handicap
1st Malcolm Zipf

Harry Walker Memorial Handicap
2nd Graham Rudd

Harry Walker Memorial Handicap
3rd Frank Agius

A Grade DB Continental
Gerry Chizzotti

B Grade DB Continental
Gary Darlington
and some of the action.......

Alan Jeynes

Andy Wood

Beth Zillman

Brian Morrissy

Dick Osborne

Evan Williams

Frank Agius

Gerry Chizzotti

Giulio Sartore

Kaye Rehbein

Linda McGregor

Malcolm Zipf

Nicho

Ron Sorati

Ross Anderson

Shaun Hubert

Trevor Cecil

A chat with the ref